Cyklistická sezóna 2012 jej dopad na Slovensko mojimi očami

Autor: Martin Kunc | 1.12.2013 o 20:03 | (upravené 26.2.2014 o 20:31) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  100x

Začal by som asi tým, že cyklistiku podrobnejšie sledujem druhý rok. Keď píšem podrobnejšie, tak vlastne mám prehľad skoro o všetkých podujatiach a lepších jazdcoch, podobne ako aj celých PROTour a PROContinental tímoch, no nesmiem zabudnúť ani na naše tímy, ktoré stále vychovávajú mladé talenty.

Mnoho ľudí, podobne ako ja, sa začalo cyklistike venovať len nedávno konkrétne minulý rok. Nečudujem sa, veď SAGANománia vypukla v najlepšom možnom čase, a to čase prázdnin, dovoleniek a hlavne skvelého počasia.Niektorí na to nabehli hneď z ostra, nakúpili dresy, bicykle a iné pomôcky, len aby sa aspoň trochu podobali. Niektorí práve naopak, pomaly ale isto začali vnímať čaro cyklistiky. Práve tí dostali chuť sa zlepšovať, makať na sebe a niečo dosiahnut. Tí, ktorý nešetrili peniazmi a len chceli zaujať väčšinou po 2 mesiacoch hodili svoju “mašinu” len do kúta a je tam dodnes. Tí rozumnejší ju speňažili a vrátili si tak aspoň určitú čiastku minutých peňazí. Veď ich koniec koncov môžu opäť minúť na nejakú sezónnu aktivitu, napríklad tenis. Nikdy nevieme kedy vystrelí do popredia napríklad Dominika Cibulková alebo Martin Kližan a vtedy sa nám tieto peniaze zídu, žiadny šport nieje lacný.

Mnoho ľudí, ktorí len sledujú komerčné televízie, a vo svojom voľnom čase sa zaoberajú kritizovaním známych ľudí (stali sa pre nich známymi práve kôli týmto televíziám) sa hneď po tom ako sa v televízii objavil Peter Sagan a jeho famózne výkony museli zamyslieť ako to ten borec robí. Najprv ho všetci chválili, ospevovali ako skvele nás reprezentuje, no čím ďalej sa mu darilo, tým viac sa neprajníci museli zamýšľať ako by to dalej rozviedli. Samozrejme našli sa aj taký, ktorých to vôbec nezaujíma a len tak medzi rečou spomenuli, že cyklistika je špinavý šport a podobne. Veď len málokto nepozná Lanca Armstronga a jeho aféru. To bolo. Veľa ľudí nemyslí dopredu, no obzerá sa hlavne dozadu. Nie na to dobré, práve naopak, na to zlé čo spravil niekto iný.

Minuloročná Tour de France sa zapísala mnoho priznivcom ale aj nezainteresovaným ľuďom do pamäte. Kto by si nepamätal Petrove víťazné gestá? Určite sa takí nájdu, ja však takých nepoznám.

Ľudia ako ja, tí ktorí to začali podrobnejšie sledovať, si samozrejme zistili aj výsledky z minulosti. Vedia teda, že ak niekto povie “Sagan sa tu zrazu objavil!”, môžu sa len v duchu zasmiať. Možno sa neskôr vrátim k tomu prečo, kto vie o čom hovorím, len kýve hlavou na súhlas.

Prišiel vrchol sezóny, majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike, a každý Slovák veril v Petrov triumf. Ten však neprišiel a tak sa neprajníci mohli tešiť. Prečo by si nezgustli na neúspechu niekoho iného? Veď prejsť vyše 200 kilometrov a ešte vyhrať v stočlennom pelotóne preplnenom špičkovými jazdcami je predsa malina. Hlavne ak ste sám. A tak sa ozývali posmechy a proti nim sa stavali obhajcovia, ktorí mali samozrejme pravdu. Bohužiaľ Slovák zpred sociálnej siete pre strom nevidí les, a tak prvý komentár ktorý patril nejakému neprajníkovy hlásal ďalej ľudom ako je on sám. Tak poznáme dva tábory ľudí u nás na Slovensku a to fanúšikov a aj nestranných cyklistov, ktorý v sebe tu pravdu poznajú. Druhým táborom samozrejme laici, ktorí radi vŕtajú v tom, do čoho sa nerozumejú. Ak by som to mal podľa môjho pocitu zhrnúť, asi 20% všetkých ľudí tu na Slovensku je proti cyklistike a samotnému Petrovi len kvôli tomu, že ich nakazil nejaký rypák, ktorý možno sám, u seba v hlave, má iný, skutočný názor na vec.

Ľudia by sa mali zamyslieť hlavne sami nad sebou čo dokázali, a ak im to samo nepôjde, tak nech si skúsia sadnúť na bicykel a prejsť čo i len 30 kilometrov. Potom ich názor budem ja považovať za oprávnený.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

SVET

Vojna sa dnes nedá vyhlásiť. A už vôbec nie cez Twitter

KĽDR považuje tweety prezidenta USA za vyhlásenie vojny. Washington namieta.


Už ste čítali?